Mustafa Aygün

“ Öldürmek, zarar vermek, yok etmek gereksizdi; sevgiyi var etmek temel amaçtı. Çeşitli tekniklerle kendimi savunmayı, bir bütün olmayı öğrendiğimiz zamanlar da aslında bir nevi “aşk”ı yaşadım.”
*2. Dan makalesinden alıntıdır.


Mustafa Aygün liderliğindeki United Aikido Organisation, Aikido’nun merkezi olan, Ueshiba ailesinin liderliğinde faaliyet gösteren Aikikai ile verimli ve yakın bir temas içerisindedir. UAO içerisindeki butun siyah kemerlerin Dan ( Siyah kemer ) diplomaları Aikikai’den gelmekte ve Aikido Doshu tarafından imzalanmaktadır

United Aikido Organisaiton Aikikai tarafından tanınmış, yetkili bir kuruluştur.

Özgeçmiş

United Aikido Organizasyonun kurucusu ve baş antrenörü olan Senseimiz Mustafa Aygün 16 Ocak 1963 tarihinde Karadağ (Yugoslavya) ’da doğdu. 1969 yılında ailesi ile birlikte Türkiye’ye yerleşti. 1977 yılında Shotokan karate ile başladığı savaş sanatları eğitimine 1979 yılında Judo ile devam etti.

Deneyim

1977 yılında Shotokan karate ile başladığı savaş sanatları eğitimine 1979 yılında Judo ile devam etti.
1983 yılında Aikido ile tanışan Mustafa Aygün Aikido’yu bir yaşam yolu olarak benimsedi.
1983 yılından bugüne dek Aikido çalışmaya aralıksız olarak devam etti.
1989 yılında Japonya’ya giderek Aikido’nun genel merkezinde o dönemin en büyük hocaları ile çalıştı.
Mustafa Aygün 1989 yılında Japonya’dan döndükten sonra Aikido ile profesyonel olarak ilgilenmeye karar verdi. Aynı yıl United Aikido Organisation’u kurdu.

Yaşamı

Hayatı Aikido, Aikido da hayatı oldu.

Türkiye’de Aikido’yu geniş kitlelere tanıttı. Çok sayıda televizyon programı, gazete haberi, sayısız canlı gösteri ve rol aldığı televizyon dizilerinde hep Aikido’yu tanıttı.

Binlerce, on binlerce insanın yaşamına Aikido’yu soktu. Yetiştirdiği çok sayıda siyah kemer ile Aikido’nun değişik şehirlerde geleneksel değerlerinden ayrılmadan çalışılmasını sağladı.

Mustafa Aygün sadece Türkiye’de değil, Makedonya’da, Lübnan’da, Azerbaycan’da, Kıbrıs’ta, Kosovo’da, Avusturya’da ve şimdi de İngiltere’de Aikido eğitimleri verdi, eğitmenler yetiştirdi, yetiştirmeye devam ediyor.

United Aikido Organisation pek çok farklı ülkede farklı insanlar ama aynı ruh hali ile, geleneksel değerlerinden ayrılmadan Aikido çalışan topluluklar için bir çatı örgütlenmesi görevini üstlendi.

Üniversite mezunu olan Mustafa Aygün Türkçe, İngilizce ve Sırpça dillerini iyi derecede konuşmaktadır.